Протест под надслов „Нито една повече“ събира хиляди на протест в четвъртък в цялата страна с искане за по-строги наказания за убийците на жени, както и за промени в Наказателния кодекс, свързани със санкциите за домашно насилие. Обединението идва след поредното хладнокръвно убийство на младата софиянка Евгения, чийто съпруг Орлин заедно с баща си Пламен я ликвидира, като я удуши със собствените си ръце, а след това изхвърлиха заедно тялото й в куфар.
Съсловните организации на лекари, юристи, журналисти също се включват в акцията с призив това никога повече да не се повтаря.
Организатор е „Феминистки мобилизации“, като паралелно с протеста се предвижда и онлайн среща за масово входиране на сигнали и писма до институциите с цел незабавни промени в нормативната уредба.
„И тази година, както последните три, на 25 ноември излизаме на улицата, за да се противопоставим на бездействието на българската държава по отношение на огромния проблем, който е насилието, основано на пола. Досега през 2021 повече от една жена губи живота си всеки месец заради насилие. Една е прекалено много. Нито една повече!“, пишат от там.
И напомнят:
„През изминалите три години формулирахме серия от искания, сред които превантивни, рехабилитативни, образователни, институционални и информационни мерки. Много от тях не бяха изпълнени, въпреки заявките и обещанията на отделни парламентарни групи. Тази година сме още по-категорични и настояваме за:
Незабавни мерки срещу насилието над жени в контекста на Covid-19.
Кризисни и консултативни центрове във всяка област на България.
Мерки срещу домашното насилие като част от насилието основано на пола, както и повече фокус върху превенцията.
Възстановително правосъдие и равен достъп до безплатна правна помощ.
Гласност за проблема.
Сексуално образование и репродуктивни права.
Борба за справедливост за маргинализираните жени.
Гарантиране на условия за полово равенство в грижовния труд.
Борба с икономическото неравенство.
Демократизация на управлението чрез целенасоченото включване на жени от всички маргинализирани групи, борба със структурното неравенство, което води до насилие“.